Kā izvēlēties trellises un balsti kāpšanas augiem

Pavadiet nedēļu vai divas apceļot Lielbritānijas ziedu dārzus, un jūs atgriezīsities mājās ar pilnīgi jaunu atzinību par to, kā kāpšanas augi var uzlabot dārzu. Visur, kur pagriežat, sienas ir pārklātas ar rozēm un kāpšanas hortenzijām; koki un krūmi ir vītņoti ar klematis; pergolas, arkas un žogi ir drapēti sausserdī un ivy; obeliski un statīvi ir austi ar saldajiem zirņiem, rīta krāšņumu un thunbergia; Kaislības vīnogulāji, jasmīns, mandevillea un bougainvillea piepilda jebkuras formas podus un stādītājus.

Šeit ir īss iespēju apskats. Pāris lietas, kas vispirms jāņem vērā:

  • Izvēlieties stādus, kas ir pietiekami izturīgi vīnogulājiem, kurus vēlaties stādīt. Balstiem jābūt izgatavotiem no laika apstākļu izturīgiem materiāliem (piemēram, no cinkota vai ar pulveri pārklāta tērauda, krāsota vai apstrādāta koka), it īpaši, ja stādāt daudzgadīgu vīnogulāju.
  • Padomājiet arī par to, vai vēlaties, lai atbalsts - kā arī augs - būtu dekoratīva dārza īpašība, vai arī atbalsta vienīgais uzdevums ir parādīt augu. Dekoratīvie augu balsti var kalpot kā interesanti kontaktpunkti dārzā (lapenes, kas apzīmē iebrauktuvi, obelisks, kas apzīmē celiņa galu), vai arī var radīt norobežojuma sajūtu, pārmeklējot skatu un / vai norobežojot robežas (žogi, režģa paneļi, sienas , pergolas).

Un visbeidzot, padomājiet par to, kādus augus vēlaties audzēt. Kāpjošai rozei nepieciešams cita veida atbalsts nekā saldajam zirnim; pole pupiņām ir nepieciešams atšķirīgs atbalsts no tomātu vai gurķu auga. Lai uzzinātu vairāk par to, kuri balstu veidi ir piemēroti kāda veida augiem, izlasiet rakstu Kā augi kāpt.

Šeit ir dažas izvēles - gan funkcionālas, gan dekoratīvas.

Arkas

Šīs struktūras var pievienot jūsu dārzam raksturīgu nojautu, neatkarīgi no gadalaika. Dizains un izvietojums ir kritiski svarīgi. Pavadiet nedaudz laika savā dārzā, nosakot, kāds stils un mēroga struktūra būtu saderīga ar jūsu māju un ainavu. Šīs konstrukcijas visbiežāk ir izgatavotas no koka, ko var krāsot vai iekrāsot, lai pretotos elementiem. Pieejamas arī tērauda un plastmasas versijas, un tā ir saprātīga izvēle, ja stils ir piemērots jūsu dārzam.

Plakana trellise s

Tos bieži izmanto, lai definētu vietu vai nodrošinātu privātuma sajūtu. Tās var būt brīvi stāvošas vai noenkurotas pie sienas vai balstiem. Dažreiz tās atrodas pastāvīgi, un tās ir arī salīdzinoši viegli pārvietojamas pa dārzu, ja vēlaties izmēģināt dažādus efektus. Plakanu trellises piemēri varētu būt koka režģu paneļi, dažāda veida metāla trellises un plastmasas sieti.

Obeliski, statīvi un teepees

Gan funkcionālās, gan dekoratīvās, šīs struktūras pievieno spēcīgu vertikālu elementu, kas var kalpot kā kontaktpunkts dārzā. Tāpat kā izsaukuma punkti, tie ir visefektīvākie, ja tos nelieto pārāk daudz. Pārliecinieties, ka struktūra ir pietiekami augsta, lai atbalstītu auga veidu, kuru vēlaties audzēt. Piemēram, košļājamās pupiņas un enerģiskas rīta krāšņuma šķirnes vēlas balstu, kas ir no 8 līdz 10 pēdām garš; tie ātri pārspēs četrkāju statīvu. Bambusa spieķi padara dārgus dārgus lētus un pievilcīgus.

Paukošana un verandas

Ir kāpēji, kas piemēroti gandrīz visiem nožogojuma veidiem, kādus varat iedomāties, pat ķēžu posmu žogi. Kāpšanas rozes izskatās skaisti novilktas pāri nožogojumam uz sliedēm un pie sliedēm. Kad viņi saņem nelielu palīdzību no stīgām vai plastmasas linuma, saldie zirņi izskatās drausmīgi augoši pret piketa žogu. Lieveņa margas un balustrādes var ietīt ar plastmasas režģa linumu.

Būri un kāpnes

Dārzeņu balstiem jābūt izturīgiem un izgatavotiem no izturīgiem materiāliem un pietiekami augstiem augiem, kurus tie atbalstīs.

Zarnains zari: Visuresoši Lielbritānijā, kur tos parasti sauc par “zirņu nūjām”, jo tie ir lieliski piemēroti saldo zirņu atbalstam. Savāc dažus zarus apmēram 3 līdz 5 pēdu garumā un pēc tam vienkārši iestumj tos augsnē. Jo vairāk sīku zariņu, jo labāk. Zari no krūmiem bieži darbojas labāk nekā koki. Kāpēc briti viņus tik ļoti mīl? Viņi ir bez maksas! Bet tie ir ātri uzstādāmi, gandrīz nemanāmi, kad pārklāti ar vīnogulājiem, un gada beigās tos var kompostēt.

Sienas

Nevienam no mums ap mūsu dārziem ir skaistas 10 pēdu augstās, vecu ķieģeļu sienas. Bet jūs varētu apsvērt augu audzēšanu pie vienas mājas sienas, saimniecības ēkas sienas vai kaimiņa sētas “sienas”. Ir dažas iespējas, kā trenēt augus pret sienu. Aptveroši augi, piemēram, Bostonas efeja, var piestiprināties pie gandrīz jebkuras sienas bez cita atbalsta. Lielākajai daļai citu augu būs jāpiestiprinās pie sienas piestiprinātā režģa vai vadu un acu skrūvju sistēmas.

Pēdējā ideja no Anglijas, kas ir ļoti vienkārša: mēģiniet izaudzēt alpīnistu, izmantojot esošo krūmu vai koku. Clematis ir ideāli piemēroti šim darbam. Pirms gadiem baltā bērza pamatnē es iestādīju Clematis 'Henryii'. Sākumā man tas bija jāpalīdz ar dažām stīgām, bet tas ātri atrada ceļu augšējos zaros, un katru gadu tas izliek satriecošu displeju ar saviem milzīgajiem baltajiem ziediem. Clematis ir arī priecīgs iziet savu ceļu caur krūmu rozēm un ceriņiem. Vēl viens augs, kuru es bieži redzēju augot caur dzīvžogiem, bija Tropaeolum, kas pazīstams arī kā kanārijputniņu vīte. Ja jūsu klimats ir pietiekami mērens, kaislības vīnogulāji ir arī labi audēji.

Tāpēc neļaujiet britiem izklaidēties. Mēģiniet apvienot pāris no šiem balstiem ar dažiem interesantiem kāpšanas augiem un ļaujiet viņiem aizvest jūsu dārzu jaunā augstumā.